Zpět nahoru

Pes pod kontrolou s GPS Dogtrace - recenzia z praxeZdenka Mendelová

Pes pod kontrolou s GPS Dogtrace - recenzia z praxeZdenka Mendelová

Keďže mi od vás chodí veľmi veľa správ ohľadne GPS obojkov pre psov, rozhodla som sa napísať moju používateľskú skúsenosť s GPS obojkami značky Dogtrace. Podnetom pre napísanie tejto recenzie bol aj fakt, že ich je naozaj málo, čo aj mne sťažovalo rozhodovanie pri výbere GPS obojkov. Súčasťou recenzie bude aj porovnanie GPS Dogtrace s GPS Garmin a GPS Tractive, ktoré som mala možnosť vyskúšať. Všetky tieto obojky som skúšala na Orave, v ťažkých horských terénoch, kde je veľakrát problém so signálom.

Zdenka Mendelová zkouší GPS obojek od Dogtrace

Ale poďme pekne od začiatku

Moja prvá skúsenosť s GPS obojkom bol GPS lokátor Tractive, ktorý funguje na princípe integrovanej SIM karty pre dátový prenos polohy psa až do vášho mobilu. Veľká nevýhoda tohto GPS spočíva v tom, že bez mobilného signálu a internetu v mobile nepochodíte. Čo je teda veľký problém hlavne v horách. Táto skutočnosť ma donútila zaobstarať si iný GPS obojok, ktorý ale nebude fungovať na princípe SIM karty. A tak sa mi dostal do rúk GPS obojok Dogtrace X20. Obojky Dogtrace získavajú polohu z družíc GPS a pomocou rádiofrekvenčného signálu (RF). V zjednodušenom preklade to znamená, že Dogtrace má signál aj tam, kde nemáte mobilný signál, čo je obrovská výhoda oproti GPS lokátoru Tractive.

GPS obojek Dogtrace X20

Z modelu GPS Dogtrace X20 som ale časom prešla na novší model a to Dogtrace X30T. Prečo?

Pretože model Dogtrace X20 nedisponoval mapami. Máte k dispozícii prijímač, na ktorom sa zobrazuje ukazovateľ smeru a vzdialenosti vášho psíka od vás a funkciu BEEPER vďaka ktorej viete, či je psík v pohybe alebo stojí na jednom mieste. Je to úplne postačujúce pokiaľ nie ste nároční a nechcete/nepotrebujete mapy. Ja som ale v tomto náročná bola, pretože od používania GPS lokátoru Tractive som bola zvyknutá na mobilnú aplikáciu s mapami. A tak som si zadovážila obojok Dogtrace X30T, ktorý disponuje aj mobilnou aplikáciou s mapovými podkladmi. Obojok Dogtrace X30T presne splnil moje náročné očakávania a som nadmieru spokojná. Preto Vám teraz podrobnejšie predstavím práve model Dogtrace X30T. Zameriam sa skôr na moje poznatky a skúsenosti z praxe. Všetky potrebné technické parametre a popis produktu si môžete prečítať na www.dogtrace.com

Dogtrace X30T

Dizajn:

Musím povedať, že obojok má veľmi pekné a praktické spracovanie, ktorý na psovi pekne vynikne. Je úplne ľahučký a mám odskúšané na viacerých psoch, že im vôbec neprekáža v pohybe. Na obojku je malá kontrolka, ktorá bliká a signalizuje vám zapnutie/vypnutie obojku a aj stav batérie. Blikanie mi na poľovačke trochu vadilo, ale to som jednoducho vyriešila prelepením kontrolky kúskom čiernej lepiacej pásky. Na vysielači (obojku) sa dá zapnúť výrazné červené blikajúce svetlo, ktoré slúži k uľahčeniu lokalizácie psa v tme napr. pri dohľadávke.

Prijímač je vo výraznej oranžovej farbe, takže sa vám nestane, že ho náhodu niekde pohodíte v tráve a nebudete ho môcť potom nájsť. Prijímač je vyrobený z naozaj pevného tvrdeného plastu s klipsom na prichytenie na opasok alebo so šnúrkou na zavesenie okolo krku. Obojok je odolný a ľahko-čistiaci vyrobený z polyesterovej sieťoviny potiahnutej ohybnou plastovou TPU vrstvou.

Ovladač Dogtrace X30T

Displej:

Displej prijímača je dobre čitateľný ako aj na slnku tak aj v tme vďaka podsvieteniu.  Na displeji vidíte základné potrebné veci, ako napr. číslo psa (obojku), ktorého práve sledujete, sila RF signálu, presnosť GPS pozície, stav akumulátoru vysielača aj prijímača, vzdialenosť a smer vášho psa od vás, digitálny kompas ukazuje sever a prípadne vidíte funkciu BEEPER alebo FENCE. Mapy na vysielačke neuvidíte, tie môžete sledovať v mobilnej aplikácii, o ktorej si povieme v nasledujúcom odseku. Tieto informácie sú však k sledovaniu psa úplne postačujúce.

Mobilná aplikácia:

Modely X30 aj X30T disponujú mobilnou aplikáciou. Prijímač možné spárovať s mobilným telefónom pracujúcim s OS Android pomocou Bluetooth a GPS. V aplikácii Dogtrace na mobile môžete sledovať všetky spárované zariadenia na mape. Mapy sú dostupné online aj offline. Máte možnosť nahrávania trasy, ktorú prešiel váš pes aj s indikáciou štekotu psa so záznamom do mapy, čo ocenia najmä poľovníci. Veľkou výhodou je, že v mape vám ukáže aj vašu polohu (pri zapnutom zisťovaní polohy v mobilnom telefóne) aj polohu psa, teda polohu prijímača aj vysielača. Ale musíte si dať pozor aby ste mali pri sebe vždy prijímač, bez toho vám mobilná aplikácia fungovať nebude. Vysielač/obojok sa dá kompletne ovládať cez mobil, takže stačí ak prijímač budete mať napr. v ruksaku. Jednou jedinou nevýhodou pre používateľov iOS je, že mobilná aplikácia je len pre operačný systém Android.

Mobilní aplikace Dogtrace

Vodotesnosť:

O obojkoch Dogtrace sa už dlho vie, že vydržia aj niekoľko minútové ponorenie do vody. A ja to môžem len potvrdiť. Nakoľko moje psy milujú vodu, tak si idú neraz zaplávať aj s GPS obojkom, a ich funkčnosť to absolútne nezmenilo (aj pri X20 aj pri X30/X30T). Prijímač je taktiež 100% vodotesný, takže sa nemusíte báť ani daždivého počasia či vody.

Dosah, signál a výdrž batérie:

Dosah medzi vysielačom a prijímačom je 20km, čo môžem naozaj potvrdiť. Obojok bol skúšaný v horách na Orave, v ťažkých a kopcovitých terénoch. Ešte sa mi nestalo aby signál vypadol na dlhšie, ako pár sekúnd. Keď aj nachvíľu vypadol, tak sa hneď sám obnovil. Vydrž batérie pri neustále zapnutom obojku by mala byť cca 50 hodín. Pri normálnom každodennom používaní (rozumej napr. 1-6 hodinová prechádzka v lese alebo poľovačka), keď po návrate domov obojok aj prijímač vypnete, a zapnete znovu na druhý deň, keď potrebujete, batéria vydrží aj 4-5 dní. Takže sa dá povedať, že obojok aj prijímač nabíjam raz za 4 až 5 dní. Nabíjanie trvá cca 3 hodiny a nabíja sa ľahko pomocou nabíjačky s klipsou. Nabíja sa aj prijímač aj obojok.

Ovladač GPS Dogtrace X30T

Funkcie:

  • Možnosť sledovania až 13 psov na jednej vysielačke.
  • Funkcia BEEPER: túto funkciu využívajú hlavne poľovníci aby zistili či je pes v pohybe alebo stojí (drží, vystavuje zver).
  • Funkcia FENCE: akustická hranica, ktorá poskytuje informáciu o prekročení nastavenej vzdialenosti od prijímača vaším psom.
  • Funkcia WAYPOINT : Prijímač umožňuje uloženie svojej aktuálnej pozície a následne navigovanie k tejto pozícii.
  • Mobilná aplikácia s mapami dostupnými online aj offline a s možnosťou nahrávania trasy, ktorú prešiel váš pes. (Prijímač možno bezdrôtovo spojiť s mobilným telefónom pracujúcim s OS Android- potrebujete bluetooth a GPS).
  • Akustický signál / stimulačný impulz: Súčasťou vysielačov môže byť výcvikový modul (súprava s označením X30T), ktorý umožňuje na vzdialenosť až 20km vyslať z prijímača stimulačný impulz.

Výcvikový modul:

Model X30T disponuje aj výcvikovým modulom - akustickým signálom a stimulačným impulzom. Stimulačný impulz umožňuje v niekoľkých úrovniach aktivovať bezpečné stimulačné impulzy, ktoré pes vníma ako nepríjemný pocit na krku. Je možné voliť medzi krátkym a dlhým impulzom. Túto funkciu síce nevyužívam, ale pokiaľ má niekto záujem o výcvikový obojok, je dobré vedieť, že môže mať všetko v jednom obojku - aj GPS obojok aj výcvikový obojok.

Model X30T na svém majiteli

 

Porovnanie s GPS Garmin Alpha 100- T5 a GPS lokátorom Tractive

Signál, dosah:

Ako som už spomínala GPS lokátor Tractive funguje na princípe SIM karty, čo znamená, že nepochodíte tam, kde nie je mobilný signál. Čo sa týka porovnania signálu Dogtrace vs Garmin- za mňa určite obstál lepšie Dogtrace. Nakoľko u Garmin sa mi často stalo, že signál vypadol a bol problém s jeho obnovením. Hlavne pokiaľ pes zabehol za kopec tak sa komunikácia prerušila aj po 800m. GPS obojky Dogtrace majú dosah až do 20 km, zatiaľ čo u Garmin iba do 14,5 km. GPS lokátor Tractive je obmedzený na krajinu a mobilný signál (keď si zakúpite mapy na Slovenskú republiku, je použiteľný len na SR, je možné zakúpiť aj iné krajiny, ale za ďalší poplatok).

Počet psov, indikácia štekania:

Dogtrace X20 umožnuje sledovať 9 psov, X30/X30T až 13 psov. Garmin síce umožňuje sledovať až 20 psov, ale pri strete viacerých psov a psovodov s prijímačmi a vysielačmi Garmin, dochádza často k rušeniu kanálov. Pri GPS Tractive si musíte ku každému psovi osobitne zakúpiť GPS lokátor, osobitne zaplatiť a každoročne platiť poplatok. Indikáciou štekotu psa so záznamom do trasy v mape disponuje Dogtrace X30 aj X30T. U GPS obojku Garmin Alpha 100 vám bude musieť postačiť zvukové alebo vibračné upozornenie, Garmin totiž takú funkciu zatiaľ neposkytuje. GPS lokátor Tractive takúto funkciu neposkytuje vôbec.

Dogtrace produkty na Oravě

Zhrnutie

Čo sa týka pomeru ceny a kvality, tak GPS obojok Garmin má podľa môjho názoru zbytočne vysokú cenu. GPS lokátor Tractive je využiteľný jedine tam, kde je pokrytie mobilného signálu, ale musíte ho každoročne platiť, takže v konečnom dôsledku sa preplatíte. Ja som sa rozhodla pre Dogtrace, ktorý za priaznivú cenu ponúka množstvo funkcii a svoju voľbu neľutujem. Dúfam, že vám moja recenzia poslúžila pri rozhodovaní sa, aký GPS obojok si zadovážite.

zákaznice Zdenka Mendelová

autor: Zdenka Mendelová

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Denis Radev

10. 02. 2024 11:39

Podle mě perfektní vysvětlení všech možností u těchto na trhu vyhledavanych vyrobků. Především ti co vědí co hledají a mají už s některym z vyrobků zkušenost. Super článek, děkujeme D.R.

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje:
jméno a příjmení
e-mail
veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách
Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.You hereby give consent to VNT electronics s.r.o., with its registered office at Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, Identification No. (IČ): 64793826, e-mail:info@dogtrace.com, tel.: +420 461 310 762, entered in the Companies Register administered by the Regional Court in Hradec Králové, Section C, Entry No. 9839 (hereinafter the “Data Controller”) with processing the following personal data pursuant to Act No.101/2000, Coll., on Personal Data Protection (hereinafter the “Personal Data Protection Act”):

• Name and surname;
• E-mail; and
• All other data that you will write into the forms on this website or into e-mails sent to the addresses stated on this website.

The above-mentioned personal data must be processed for the following purposes:

• To prepare a bid or agreement, to process an order or send price lists. The data will be processed by the Data Controller for a period of one year.
• To provide a licence for the mobile application Dogtrace GPS. Said personal data concerning such application will be maintained by the Data Controller for a period of ten years after the consent was given.

You give your express consent with the above-mentioned processing. The consent may be withdrawn at any time for example by sending an e-mail or letter to the above-mentioned Data Controller’s contact data. Personal data are processed by the Data Controller, but personal data may also be processed for the Data Controller by the following processors:

• Technical controller; or
• Other providers of processing software, services and applications.

Please note that pursuant to the Personal Data Protection Act you are entitled to withdraw your consent at any time, to request information from us what personal data of yours we process, to request explanation from us concerning personal data processing, to request access to such data and to have such data updated or corrected, to request deletion of such personal data and, in case of any doubt concerning fulfilment of the obligations connected with personal data processing, to contact us or the Personal Data Protection Office.